אודות שאול אריאלי

שאול אריאלי, יליד אשקלון (1959),חוקר את הסכסוך הישראלי -פלסטיני ומלווה את התהליך המדיני על כול סוגיותיו, ואחד המומחים המובילים בארץ בכל הקשור בתוואי הגבול, בירושלים ובמכשול ההפרדה. במסגרת שירותו הצבאי, שירת בעוצבת הצנחנים בתפקידי פיקוד שונים ונפצע פעמיים. היה מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה. עמד בראש מנהלת הסכם הביניים בתקופתם של ראשי הממשלה רבין, פרס ונתנהו, סגן מזכיר צבאי לשר הביטחון וראש הממשלה, וכראש מנהלת המו"מ להסדר קבע בממשלת ברק והיה אחראי על עבודת המטה למשא ומתן הרשמי עם הפלשתינאים. מאז פרש מצה"ל ב-2001, מקדיש רבות מזמנו לקידום הסכם קבע בין ישראל והפלשתינאים. כיום הינו עמית הוראה במרכז הבינתחומי הרצליה, במכללה האקדמית תל אביב- יפו ובאוניברסיטה העברית בירושלים. חוקר בכיר בקרן לשת"פ כלכלי, מיוזמי ומובילי "הסכם  ז'נבה", חבר המועצה לשלום ולביטחון  וחבר ועדת ההיגוי של "מפקדים למען ביטחון ישראל".

אל"מ שאול אריאלי

פעילות ציבורית

אריאלי מרבה לקיים קורסים, הרצאות וסיורים בפני מגזרים שונים בחברה הישראלית לרבות אנשי צבור, אקדמיה ותקשורת. בשנים האחרונות מקיים אריאלי פעילות מגוונת לחדוש התהליך המדיני. בשורה של עתירות לבג"ץ נגד גדר ההפרדה, בן הופיע במעמד "ידיד בית המשפט" הצליח אריאלי, כנציג וחבר ההנהלה של המועצה לשלום וביטחון, לשכנע את בית המשפט לחייב את מערכת הביטחון לשנות את התוואי באופן המעניק את הבטחון הנדרש לישראלים, תוך שמירת חיי הכוחות הפועלים ללאורכו , פגיעה מנימאלית באוכלוסיה הפלסטינית ושמירת פתח לחדוש התהליך המדיני.

השכלה

את לימודיו האקדמאים עשה אריאלי באוניברסיטת תל אביב: בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני במדעי הניהול, את שניהם סיים בהצטיינות. את הדוקטוראט סיים באוניברסיטת חיפה בחוג לגיאוגראפיה ולימודי הסביבה בנושא גבולות ישראל.

פרסומים

פרסם שורה של מאמרים אקדמאים בעברית ובאנגלית, בתחום הניהול והתהליך המדיני, ומאמרי דעה רבים בעיתונות. ב-1996 פירסם קובץ מאמרי ניהול בשם "איכות ומצוינות מתאוריה למעשה", ניתוח אירועים שיושמו ביחידות השדה בצה"ל. ב- 2004 פרסם יחד עם רון פונדק את הספר "ההיבט הטריטוריאלי במו"מ הישראלי- פלסטיני על הסדר הקבע" בהוצאת מרכז פרס לשלום. במרץ 2006 פרסם יחד עם דובי שורץ והדס תגרי את הספר "עוון ואיוולת" העוסק בהצעה להעביר ישובים ערבים מישראל למדינה הפלסטינית בהוצאת מכון פלורסהיימר(תורגם לאנגלית, ערבית ורוסית). ביוני 2006 יצא לאור ספר הפרוזה שלו "מסעו של סולו" בהוצאת הספרים סער, בספטמבר 2006 יצא לאור סיפרו העוסק בגישות שונות במאבק על גבולות ישראל בשם "תפשת מרובה לא תפשת" בהוצאת הספרים כרמל.במרץ 2008 פירסם יחד עם מיכאל ספרד את הספר "חומה ומחדל" העוסק בגדר ההפרדה ובסוגיות שונות בסכסוך הישראלי פלסטיני, בהוצאת עליית הגג ידיעות ספרים. מאז פברואר 2010 ועד היום פירסם חמש אסופות מאמרים בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני בעברית -"זכות החשיבה" ובאנגלית "people & borders". בינואר 2013 פורסם ספרו האחרון, "גבול בינינו וביניכם, הסכסוך הישראלי- פלסטיני והדרכים לישובו", הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים, המתאר, מסביר ומעריך את הסכסוך הישראלי פלסטיני מהצהרת בלפור ועד היום. הספר זכה לפרס צ'צ'ק לחקר ביטחון ישראל לשנת 2013.

שירות צבאי

במהלך שירותו הצבאי היה בתפקידי פיקוד שונים בחטיבת הצנחנים, מפקד החטיבה הצפונית בעזה, בדרגת אלוף משנה, והיה אחראי לפינוייה והעברתה לידי הפלסטינים ב-1994. שימש כסגן המזכיר הצבאי לשר הבטחון ולראש הממשלה, ועמד בראש המנהלת להסכם הביניים בגדה המערבית וכראש המנהלת להסדר הקבע.

אישי

שאול בן שביעי ואחרון להורים יוצאי אירן. נשוי לאור, ואב ללכת, לאשד ואופק המתגוררים ברעות. שאול איש של כתיבה ו"בולע ספרים" מושבע. שאול מורה דרך חובב המכיר היטב את שבילי הארץ ופינותיה, ברגל ועל גבי אופניים, ובקי בהיסטוריה של ארץ ישראל. בנעוריו שימש כיו"ר מועצת התלמידים העירונית ושיחק בנבחרת ישראל לנוער ובליגה הלאומית בכדור יד.