עברית English זרקור על לב הסכסוך הישראלי פלסטיני, תוך דיון ביקורתי והצעת חלופות שונות, הכוללות נתונים ומפות יחודיות, לסוגיות שעל סדר היום הלאומי- פליטים, ירושלים, התנחלויות, גבולות,ביטחון, גדר ההפרדה, הינתקות,היתכנסות, מפת הדרכים , יוזמת ז'נבה, אש"ף וחמאס, העולם הערבי והקהילה הבינלאומית ועוד.

 

תאריך ושעה
 דף הבית >> מאמרים >> מאמרים ישראל השטחים והמערכת הפלסטינית >> החמאס סבור כי ידו על העליונה (ביטרלמונס)
 

החמאס סבור כי ידו על העליונה
פורסם באנגלית באתר ביטרלמונס ב-9 ביוני 2008
מדיניות "זריקת המפתחות" שאפיינה את נסיגת צה"ל ופינוי הישובים מרצועת עזה שירתה היטב את אסטרטגיית הפעולה של החמאס להשגת מטרותיה המדיניות והחברתיות, המבוססת על " המאבק המזוין" ללא הכרה בישראל. בהיעדר תהליך מדיני משמעותי, ועל רקע כישלונו של הפת"ח לקיים רשות שלטונית אפקטיבית וסדרי מנהל תקין, הצליח החמאס להביס את הפת"ח בבחירות למועצה המחוקקת, להרכיב את ממשלת הרשות ולהשלים את נצחונו בהשתלטות צבאית על רצועת עזה. ישראל מנגד, הצליחה לבנות ולקיים קונסנזוס בינלאומי מסביב להחרמת החמאס ולהכרה בממשלת פייאד. להשלמת מהלכיה במסגרת המדיניות שנועדה להביא לקריסת שלטונו של החמאס ברצועה עזה ולהגבלת התעצמותו הצבאית ואיומו על "עוטף עזה", צמצמה ישראל את הפעילות במעברים עד לסגירתם והביאה לפריסה מוגברת של הצבא המצרי לאורך ציר "פילדלפי" למניעת הברחות .
על רקע מדיניות בסיסית זו ישראל והחמאס מנהלות את מאבקן הצבאי. ישראל מפעילה את כוחה הצבאי ברצף פעולות המתוחם על ידי שתי הנחות היסוד למדיניותה:
  • הימנעות מכבוש מלא של הרצועה בשל המחיר שילווה אותו ואת השהייה ברצועה. ובעיקר בשל היעדר "כתובת" חדשה או ישנה להעברת עזה לאחריותה.
  • הימנעות מהפסקת אש  בתנאי החמאס בשל החשש מעלייה ביוקרתו,התעצמותו הצבאית, ביסוס שלטונו ברצועה וחיזוק מעמדו בגדה, פגיעה במעמדו של הפת"ח עד קריסה והסרת החרם הבינלאומי מעל שלטון החמאס.
 מדיניות הפעלת הכוח הזו מאפשרת מזה שנתיים את המאבק האסימטרי- ישראל פוגעת מדי יום בחמושים למינם בהיקף של מאות בחודש במחיר מינימאלי, והחמאס פוגע בישובי "עוטף עזה" ברקטות ומרגמות להן ישראל עדיין נעדרת מענה אפקטיבי, דפנסיבי או אופנסיבי.
המו"מ להפסקת אש בתווך המצרי מתנהל ארוכות משום תפיסה שונה של הצדדים את מטרותיו. החמאס רואה בה בראש ובראשונה הסרת החרם והמצור ומוכן לשלם בעבורה את הפסקת האש מהרצועה ודחיית יישומה בגדה המערבית. ישראל רואה בה את נצירת האש משני הצדדים ומבקשת לדרג ולדחות ככול שניתן את הסרת המצור מעזה ואת הפסקת הלחימה בחמאס בגדה. ישראל, הנהנית מיתרון צבאי, מבקשת להכניס לאותה עסקה את שחרור שליט בתמורה למחיר נמוך יותר בשחרור אסירים פלסטינים.  עד להסכמה, אם תושג בכלל, ממשיכים שני הצדדים באמצעות המהלכים הצבאיים לנסות ולשפר את תנאיהם להפסקת האש. מדי פעם הם אף מנסים לשבור את "ההבנות" ביחס להפעלת הכוח. החמאס על ידי פגיעה באשקלון ובנתיבות ב"גראדים" וישראל על ידי מבצעים יבשתיים רחבים ועמוקים מאלו שבשגרה.
                                                                                                             
ההתפתחויות האחרונות בזירה המדינית והפנימית הינן חשובות ביותר לתנאי הפסקת האש:
  • "פרשת טלנסקי" נתפשת בעיני הצבור הפלסטיני כסתימת הגולל על ההבטחה של מחמוד עבאס להביא להסכם להקמת המדינה הפלסטינית עד סוף 2008. כשלון זה מסיר את האיום המשמעותי ביותר על החמאס שחשש שהפסקת האש תנוצל על ידי ישראל והפת"ח להצגת הסכם בפני הצבור הפלסטיני, ואף מחזק את  החמאס המיישם מדיניות של מו"מ תוך הפעלת כוח. מדיניות זו הולכת והופכת מועדפת הן על פעילי פתח ועל הציבור הרחב כחלופה שאין מנוס ממנה גם במו"מ הכללי ולא רק בענייני הפסקת האש ברצועת עזה.
  • מערכת הבחירות הצפויה בישראל בחודשים הקרובים עשויה לגרום לרוב המפלגות הישראליות להקצין את עמדותיהן המדיניות ולהזין בכך, ביתר שאת, גם את מסעי התעמולה הפנים פלשתיניים של החמאס.
  •  בקורו האחרון של משעל בטהרן, על רקע ההודעה הסורית ישראלית בחידוש המו"מ, הביאה להגברת הסיוע האיראני לחמאס לכדי כמעט 250 מיליון דולר בשנה ולהבטחה לאמצעי לחימה משופרים.
  • על רקע הקולות הנשמעים גם בפת"ח, החמאס מתרכז לאחרונה בניסיון להביא למעורבות קטארית בתיווך בין הארגונים. איסמעיל הנייה ביקר במשרדי נציג קטאר ברצועת עזה ובכיר הארגון מחמוד א-זהאר ערך ביקור בדוחא למטרה זו. למהלך זה חשיבות תקשורתית ופסיכולוגית על רקע התיווך הקטארי בין הפלגים בלבנון שהוביל לקיבוע ניצחון החיזבאללה על הפלגים האחרים במדינה זו. מעורבות קטארית עשויה לסמל דיאלוג מעמדה של ניצחון לחמאס וכן היא עשויה להוות שוט נגד עמדותיה של מצריים המנסה לקבל מעמד בלעדי בתיווך בין החמאס לישראל ובין החמאס לבכירי הרש"פ.
על רקע זה החמאס דווקא מגמיש את עמדותיו ומסכים "למבחן רצינות" בטרם ישראל תפתח את המעברים, משום שהינו מניח כי המציאות הצפויה- היעדר משא ומתן משמעותי, היחלשות הפת"ח, נשיא חדש בארה"ב, התחזקות איראן- תאפשר לו ליהנות יותר מישראל "מפירות" הפסקת האש עד לחידושה בתנאים טובים יותר מבחינתו. ישראל מבחינתה עדיין מעכבת אץ תשובותיה על רקע המאבק הפוליטי החדש בין שר הביטחון לראש הממשלה.
 
שאול אריאלי, לשעבר מח"ט הצפונית בעזה וראש מנהלת המו" מ. כיום, חוקר בכיר בבקרן לשיתוף פעולה כלכלי וחבר הנהלת המועצה לשלום ולביטחון. מחבר הספרים "תפשת מרובה לא תפשת", ו"חומה ומחדל".


 [חזרה לראש הדף]

לייבסיטי - בניית אתרים